Diskuze o islámu a českých muslimech Valašské Meziříčí 14/12

December 11th, 2012 @   -  No Comments

Muslimská komunita čelí ve většině evropských zemí čím dál větší podezíravosti ze strany většinové společnosti. Teroristické útoky v Madridu a v Londýně, odkrývání islámských teroristických buněk uvnitř Německa současně s radikální projevy v brněnské či pražské mešitě nijak nepomáhají obyvatelům Evropy budovat si k muslimským přistěhovalcům pozitivní vztah.

Valaši mají k problematice islámu a islamizace Evropy mnohem blíže než by se mohlo zdát. Nejde pouze o to, že ve Valašském Meziříčí byli za první světové války ubytování ranění vojáci Osmanské říše a několik stovek jich je pohřbeno na místním hřbitově, ale i příchod Valachů do beskydských hor možná souvisí s šířením islámu na Balkáně.

Podle jednoho z vědeckého názorů se na Moravu Valaši dostali při valašské kolonizaci probíhající od 14. do 17. století. Je zajímavé, že jde o stejné období jako expanze islámské říše na Balkáně a neboť z historie víme, že Valaši byli vždy svobodomyslný národ, který s tím měl problému i u tradičních křesťanských církví, tak je víc než možný důvod příchodu Valachů úprk před islámskou okupací Balkánu.

Diskuze k otázce islámu v České republice bude uvedena promítnutím filmu Rihla natočeného ve spolupráci České televize a Czech IVLP Alumni Club o.s, který ukazuje život a názory tří mladých muslimů v České republice. Poté bude následovat diskuze s Lukášem Lhoťanem (autorem knihy o českých muslimech Islám a islamismus v České republice).

  • Kdy? 14. prosince od 18:00
  • Kde? Městská knihovna Valašské Meziříčí, Masarykova 90

Akce se pořádá v rámci projektu The Alumni Engagement Innovation Fund při Czech IVLP Alumni Club o.s. ve spolupráci s Da Vinci Prague Institute o.s.

Leave a Reply