Nově zvolený představitel pražské muslimské obce Leonid Kušnarenko nedlouho po svém zvolení pobouřil část muslimů svou výzvou k ozbrojování.
Ve svém videu směřovanému členům muslimské obce a zvláště mužům, vyzývá k pořízení zbraní. Zájemci o získání zbrojního průkazu a ozbrojení se mají obrátit přímo na něho.

Jeho příspěvek na Facebooku je částí muslimů přijat s nadšením, najdou se však i velmi negativní reakce. Jedna z reakcí ho srovnává s teroristou, který nedávno zaútočil na Novém Zélandu.

“Marwa Al Shawaff : Vaše uvažování se naprosto shoduje s uvažováním toho nácka na Novém Zélandu. Ten také reagoval na teroristické útoky v Evropě a svůj čin tímhle omlouval.
Stejně v tuhle chvíli reagujete Vy na teroristický útok kdesi na Novém Zélandě, který je od nás vzdálen tisíce kilometrů. Jak by se líbilo Vám, kdyby křesťaňští představitelé burcovali své věřící, aby se kvůli nám ozbrojovali? Rozhodně by pro to měli mnohem větší důvod než my!
Jestli se tohle dostane ven, odneseme to my všichni, hlavně my, ženy, protože jsme nejvíc viditelné (ochranu žen/rodiny jste, mimochodem, ve videu ani nezmínil, ale možná jste nás zařadil do kategorie “majetek”), ale to Vás asi nenapadlo a možná Vás to ani nezajímá. A to nemluvě o tom, jestli si ten průkaz někdo opravdu opatří a někoho zastřelí.
Neznám Vás a kdybych o Vás nevěděla od svých známých, tak bych Vás považovala za nastrčeného provokatéra ze strany nějaké teroristické organizace, protože to, jakým způsobem se tady prezentujete, rozdmýchává už tak viditelnou nenávist, která může vést k něčemu tragickému. A přesně tohle ISIS a jim podobní, možná i Vy, chcete.”

Reakce Romana Červenková (Facebook)

Reakce Romana Červenková (Facebook)

“Martina Martas ta to je asi naka prdel ne ? nebo si delate legraci ? chcete vytvorit ozbrojenou armadu nebo co ? je vam lito ze v CR je klid ? nebo jak si to mam vysvetlit ?”

 

“Khadijah Lenka Bal : Jako muslimka rikam…TO SI DELA SRANDU NE?”

 

“Julinka Lerari : Nemáte co dělat ve vedení MOP a bylo by dobré do popisku napsat, že členové MOP s Vámi jasně nesouhlasí a kdybyste se jich před zveřejněním zeptal na názor, nikdo by s něčím takovým v žádném případě nesouhlasil! Tohle jsou stupidní způsoby a my se v životě nesnížíme na takovou úroveň.
My, jako muslimové, chceme bojovat proti islamofobii hezkým otevřeným způsobem, kdy budeme lidem nablízku a budeme odpovídat na případné dotazy a dáme lidem šanci poznat muslimy.
Vzít si do ruky zbraň není dobrý způsob, na ochranu tady máme policii ČR a jestli má někdo strach, ať požádá o ochranu příslušné orgány.
Veřejně Vám říkám, nesouhlasím s Vámi a Vy mě prezentovat tady v ČR rozhodně nebudete.“

Najdou se však i příspěvky které ozbrojení schvalují. Navzdory tomu, že v České republice nikdy k žádnému útoku na muslimskou komunitu nedošlo a Česká republika je jednou z nejbezpečnějších zemí na světě.

“Josef Feri : ja mu moc nerozumel ale myslim si kdyz oni mi take bychom se meli zbrojit a nic nikomu nedat zadarmo oni chteji strilet mi budeme take vlada nezakroci mi se musime branit sami hovada lidi chteji valku zapomeli ze je hitler strilel do hlavy a to bylo valky konec lidi zapominaji”

I když Kušnarenko ještě nedávno v rozhovoru pro iDnes tvrdil, že je odpůrce násilí, je legitimní pokládat otázku nakolik je vyjádření pravdivé. Milovník bojových sportů Kušnarenko velmi často chodí oblečen v maskovacích kalhotách s šátkem, který obvykle používají ozbrojenci. Na fotkách je zachycen se vztyčeným prstem, který často bývá vykládán jako “výzva k džihádu” a “Aláh je jen jeden.”
Z některých reakcí je patrno, že nově zvolený předseda muslimské obce byl zvolen podivným způsobem a pracuje se na jeho sesazení. I s ohledem na toto nejnovější video je to pochopitelné. Zvláště muslimky velmi nelibě vnímají jeho netajenou nadřazenost vůči ženám.
Už dříve některá videa vedoucích představitelů vzbudila odpor a odsouzení veřejností. Nelze zapomenout na výhružné video pražského imáma Samera Shehadeha, nyní stíhaného za podporu terorismu. Právě Kušnarenko byl právníkem tohoto známého pražského islámského extremisty Shehadeha.
Mimo Shehadeha hostila pražská mešita v roce 2012 i známého britského islámského extremistu Haitham al-Haddada. Imám palestinského původu, je znám pro rasistické a antisemitské výzvy a prosazování zavedení práva šária ve Velké Británii a výzvami k džihádu na blízkém východě.
Leonid Kušnarenko se netají politickými ambicemi a rád by otevřel islámské školy v ČR, navzdory tomu, že současné zákony to neumožňují. Muslimská obec nesplňuje podmínky pro vyšší stupeň registrace a nemůže je splnit dříve než za deset let, pokud by dodržovali podmínky zákona o církvích. Které zatím spíše ignorují a doufají, že získají výjimku ze zákona, kterou obejdou povinnost zveřejňovat výroční zprávy.
Příchod Kušnarenka do vedení pražské muslimské obce budí vášně a je velkou otázkou zda pod jeho vedením se čeští muslimové nepřiblíží více k radikálním formám islámu.

EDIT:
Oficiální vyjádření Muslimské obce v Praze:

“Činnost představenstva MOP v čele s předsedou p. Kushnarenkem byla omezena z důvodu stížnosti na korektnost voleb, ve kterých bylo představenstvo zvoleno. Ústředí Muslimských Obcí takto rozhodlo až do skončení vnitřního vyšetřování, které by mělo celou situaci objasnit.
Jakákoliv prohlášení nebo jednání členů představenstva a předsedy p. Kushnarenka jsou tedy jejich soukromá a nereprezentují názory muslimů žijících v Praze ani v ČR.”

Vyjádření Muslimské obce v Praze

Vyjádření Muslimské obce v Praze (Facebook)

 

Zdroj:

  • Facebookový profil Leonida Kušnarenka (online) https://www.facebook.com/profile.php?id=100000052356903
  • Máme politické ambice, řekl v Rozstřelu kandidát na šéfa pražských muslimů (online) https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/rozstrel-muslimove-kuschnarenko-imam-vedeni-obce.A190205_173055_domaci_zaz
  • https://www.facebook.com/MuslimskaObecvPraze/posts/2166422816774080